Фудбалерите се можеби најпосакуваните спортисти меѓу жените. Порталот „Гивмиспорт“ направи анкета меѓу своите читателки. Следува топ 10 листата најпривлечни фудбалери.  На десетото место е капитенот на Реал Мадрид Серхио Рамос, девети е Лео Меси, осми изненадувачки е Кристијано Роналдо, а седми Пике.

Жиру е на шестото место, а младиот Асенсио петти. Четврти е Андре Гомес, а трети Рубен Лофтус-Чек.

Втор е Пауло Газанига, а за најзгоден е избран Дејвид Бекам иако одамна е во фудбалска пензија