Љубовната приказна на Михаел и Корина започна во 1991 година на почетокот на неговата кариера во Формула 1, а тие се запознаа на забава на која присуствуваше тогашниот дечко на Корина Хајнц-Харалд Френцен, кој исто така се занимаваше со трки. Корина набрзо раскинала со него и почнала да се забавува со Михаел.

Мајкл за прв пат стана светски шампион во 1994 година, а истиот успех го повтори и следната година, па парот одлучи да стапне на лудиот камен подоцна во 1995 година, а сите сомнежи за нивната љубов се покажаа како неточни.

Тие имаат две деца, Џин Мари, кој е роден во 1997 година, и две години помладиот Мик, кој скијал со својот татко кога паднал и ја удри главата во камен на тој кобен 29 декември 2013 година.

Шумахер и купил на сопругата ранч во Тексас на нивната 10-годишнина од бракот. Таа одгледува коњи на ранч во Тексас во близина на Далас и стана европски шампион во „зауздување“ – јавање во западен стил – и изгради бизнис вреден милиони фунти.

Приватниот живот секогаш го држеше подалеку од рефлекторите, а на Корина исто така не сакаше премногу да се истакнува, па за сите овие години даде само неколку интервјуа.

Таа отсекогаш била лојална сопруга, која исклучително ја поддржувала кариерата на нејзиниот сопруг. Мајкл еднаш рече: „Не е толку лесно да се најде партнер кој безусловно се прилагодува на темпото на мојот живот“.

Парот инвестирал пари во недвижен имот и ранчи. Тие изградија специјализиран ранч за тренирање коњи во Тексас и Швајцарија, а нивниот заеднички живот изгледаше идиличен, до несреќата.

Шумахер по несреќата помина шест месеци во кома, а откако излезе од болница, тим од експерти се грижи за него дома. Тој е секогаш опкружен со тим лекари, кои се грижат за неговото здравје, а Корина Шумахер била принудена да продаде дел од семејното богатство за да може да продолжи да го финансира лекувањето што му треба на Мајкл за да остане жив. . Набргу по несреќата продала приватен авион, како и вила во Швајцарија и луксузниот мерцедес на Мајкл.