Напаѓачот на Реал Мадрид, Карим Бензема, откри како неговата игра се променила откако напаѓачот Кристијано Роналдо го напушти клубот.

– Вистина е дека постигнав многу повеќе голови, но со Роналдо, Реал Мадрид имаше поинаков стил, повеќе асистирав. Кристијано ми помогна многу на теренот и надвор од него. Но, знаев дека можам повеќе и кога Роналдо го напушти клубот. Ја променив мојата игра и моите амбиции. Во моментов ми оди добро, изјави Бензема за „Football Espana“.

Французинот постигна 44 гола и даде 15 асистенции во 46 натпревари за Реал Мадрид во сите натпреварувања минатата сезона. Договорот на 34-годишниот Французин со клубот е до 30 јуни 2023 година.

Реал вечер ќе се сретне со Ајнтрахт Франкфурт во Суперкупот на УЕФА.

– Имајќи предвид дека Реал Мадрид е најголемиот клуб во светот, треба да носите трофеи дома секогаш кога ќе добиете шанса. Сакаме да го освоиме. Кога играш за Реал Мадрид, не може да има други цели. За да се квалификувате за овој натпревар, треба да ја освоите Лигата на шампионите. Ова не е лесна задача. Ние го исполнивме. Сега треба само да го продолжите овој победнички пат, додаде Бензема.

Суперкупот ќе се игра во Хелсинки, Финска со почеток во 21 часот.