Новиот второлигаш Вардар со нерешен резултат го започна првенството. Македонскиот великан играше без голови во Дебар против Кораб.

Ова е навестување дека враањето во Првата лига воопшто нема да биде лесно. Главниот фаворит Силекс беше сигурен на стартот, исто како и Победа Прилеп.