Новак Ѓоковиќ е победник на Австралиа Опен. Тој во пет сетови го совлада Доминик Тим 6-4 4-6 2-6 6-3 6-4 .Иако во еден момент се чинеше дека Ноле ја губи битката успеа да се врати и петиот сет да го заврши со 6-4.

Ова е негова осма титула во Австалија и значи враќање на првото место на АТП листата. Тој во Мелбурн имаше голема поддршка од српските навивачи.