Романската тенисерка Симона Халеп е победничка на Грен слемот Вимблдон. Таа попладнево во два сета (6:2 и 6:2) ја совлада седумкратната победничка на турнирот Серена Вилијамс од САД.

Мечот траеше 53 минути.

За Халеп ова е прв трофеј на Вимблдон и втор на Грен слем турнирите.

Претходно, Романката во 2018 година го освои Ролан Гарос.

Вкупен награден фонд на неофицијалното светско тениско првенство изнесува 49,4 милиони долари.