Белоруската тенисерка Арина Сабаленка се огласи за прв пат по смртта на Константин Колцов, со кого се запознала од 2020 година.

Колцов почина во вторникот на 42-годишна возраст.

– Смртта на Константин е незамислива трагедија, и иако веќе не бевме заедно, моето срце е скршено. Ве молиме почитувајте ја мојата приватност и приватноста на неговото семејство во овој тежок период, напиша Сабаленка на Инстаграм.

Дваесет и петгодишната тенисерка ќе учествува на турнирот во Мајами, но ќе одбие интервјуа и учество на прес-конференции.

На 19 март се дозна за смртта на поранешниот хокеар Константин Колцов, со кого Сабаленка беше во врска. Пред неговата смрт, тој исто така беше во Мајами.

Полицијата во Мајами објави дека отворила истрага за наводното самоубиство на Колцов