Капитенот на Милан Алесио Ромањоли имаше тешка сообраќајка. Тој возејќи со својот автомобил возел пребрзо се забил во друго возило и удрил во бетонски ѕид. Автомобилот е смачкан но тој за среќа има неколку конци, потрес на мозокот но без тешки повреди.

Се очекува Алесио да не биде во составот на Милан во следните неколку мечеви.