По триумфот во финалето на УС Опен, следниот пат ќе седне на врвот на АТП листата, иако тврди дека тоа веќе некое време не му е приоритет.

 

„Тоа не е моја цел во последните неколку години, бидејќи ги соборив сите рекорди за најдолга серија на број еден. Не ми е целта постојано да бидам на таа позиција, но ако дојде како резултат и се ставам себеси во добра позиција зошто да не сега ми претстои Дејвис куп па ќе видам што ќе играм или не бранам многу поени а од друга страна Карлос нема многу да бранам.Ќе видиме, но верувајте ова ми е најважно, го завршив тоа што го сакав оваа година, ако завршам како прв, тоа ќе биде бонус.Моја најголема цел е да победам титулата со репрезентацијата, а потоа завршувам со сезоната“.