Првиот човек на Флорида – познатиот Рон ДеСантис најави дека се уште има надеж Новак Ѓоковиќ да влезе во САД? Тој вели дека е можно Ноле да дојде во Мајами со брод.

– Не ми е јасно зошто и со сегашната регулатива господинот Ѓоковиќ не би можел легално да влезе во земјава со брод. Според моите информации, вашата администрација не им прави проблеми на странските државјани кои влегуваат во земјата на овој начин – напиша гувернерот на Флорида, цитирајќи го говорот на Бајден во кој американскиот претседател рече дека „забрането е влез на невакцинирани странски државјани  со авион“