Карлос Алкарас  е новата тениска звезда. Тој е наследникот на Надал а б а најдобар доказ за тоа се неговите два последни меча кои ги одигра на Мастерсот во Мадрид. Тој се пласираше во финалето откако вечерва во три сета го  го совлада и Новак Ѓоковиќ.

Утре тој ќе игра во финалето со подобриот од мечот Циципас-Зверев.