Аргентинецот Лионел Меси, денеска ја доби „Златната копачка” за најдобар стрелец во Европа. Наградата која ја добива по рекорден петти пат е по реализираните 34 погодоци за минатата сезона во Ла Лига.

Пред да излезе на сцената, секоја од неговите претходни „Златни копачки” беа донесени од мали деца, кои имаа можност да зборуваат за нивната љубов кон својот фудбалски идол.

Мојот сон беше да победувам, да бидам професионалец. Не мислев дека ќе стигнам дотука. Играм во најдобриот клуб во светот, со најдобрите играчи, така што е полесно, рече 31-годишниот Аргентинец на официјалната церемонија во Барселона.