Во Скопје се игра силен Челенџер турнир на кој настапува и Марко Чечинато. Тој во моментов е 387 на АТП листата а во јавноста е познат како играч кој го има победено и Новак Ѓоковиќ.

Тоа се случи во 2018 година на Роланг Гарос кога Италијанецот беше подобар 6-3,7-6 7-6 1-6.

Потоа следуваше голем пад во кариерата на овој Сицилијанец и сега настапува на помали турнири како овој во Македонија.

Чичинато во овие моменти настапува против Кореанецот Жерар Кампања Ли и е голем фаворит.