Ракометната репрезентација на Македонија го претрпе и вториот пораз на двомечот со Португалија во квалификациите за ЕП 2024, овојпат на гостувањето во Порто со убедливи 32-27. „Црвено-жолтите“ одиграа квалитетни 25 минути во кои целосно му парираа на големиот фаворит, но тоа нема да се памети по очајното издание во остатокот од мечот, во кој бевме целосно надиграни. Честите црни серии без погодок, но и слабата одбрана во второто полувреме се нешто за што Кире Лазаров ќе треба што поскоро да најде одговор, за Македонија да се врати на вистински пат, пласманот на ЕП е речиси осигуран без оглед на овие два порази, но факт е дека „црвено-жолтите“ ќе мораат сериозно да ја кренат играта до следниот јануари, за да се прикажат во сериозно подобро светло на континенталниот собир.