Европската куќа на фудбалот (УЕФА) ќе ги казни парично клубовите кои ја формираа па се откажаа од Суперлигата.

Тие сепак нема да бидат елиминирани од Лигата на шампионите и Лигата Европа.

Тоа значи дека отпаѓа варијантата за исфрлање на Реал Мадрид од Лигата на шампиони, кој оваа сезона ќе игра во полуфиналето и за Манчестер Јунајтед и Арсенал од Лигата на Европа.