Во финалето на Вимблолдон в недела ќе се сретнат старите познаници Новак Ѓоковиќ и Роже Федерер.Швајцарецот го совалда Рафаел Надал со 3-1 (7-6, 1-6, 6-3 и 6-4).

Тоа беше прекрасен меч во кој двајцата тенисери не се штедеа и играа до последен атом.Ѓоковиќ пак претхофно во полуфиналето го совлада Шпанецот Роберто Баутиста-Агут со 3-1 (6-2, 4-6, 6-3 и 6-2).