Грабежот во Дубаи во 2007 година се смета за најспектакуларниот што го извршила бандата „Пинк Пантери“. Четворица разбојници со две „ауди А8“ дошле во трговскиот центар „Вафи сити“ во Дубаи. Паркирале бело „ауди“ до златарницата „Граф“, возејќи во рикверц со црн автомобил го искршиле излогот на златарницата.

Три маскирани лица истрчале од автомобилот и за само минута и пол влетал во златарницата, украле две торби полни со накит, се вратиле во автомобилот и побегнале. Вредноста на накитот била 11 милиони евра.

Поради целата драма, фудбалерот Младен Лазаревиќ додека го носеше дресот на Партизан доживеа филмска драма, па случајно заврши во затвор во пустина во Обединетите Арапски Емирати.

Неверојатен спој на околности, каков што само животот може да го насочи, се случи во 2007 година кога црно-белиот тим предводен од тренерот Мирослав Ѓукиќ отпатува за Дубаи на подготовки.

„Слетавме во Дубаи, а по редовната контрола ми го задржаа пасошот. Беше организиран превоз од аеродромот, па сите си заминаа, а јас останав кај спортскиот директор Гордан Петриќ. По пет часа на аеродромот, без никакво објаснување, ми го вратија пасошот“, се сеќава Лазаревиќ.

Фудбалерот на Партизан немал поим за што се работи.

„Полицијата го прекина летот додека не ми ги земе торбите, а потоа ме одведоа во полициската станица во аеродромот. Чекав три, четири часа и никој не зборуваше со мене за тоа време, иако поставував многу прашања. на англиски.Во еден момент ми заѕвони телефонот, ми дозволија да се јавам, а ми се јави тогашниот портпарол на Партизан, Марко Вјетровиќ, кој ми рече дека играчите ќе одлетаат, а дека веднаш ќе дојде да ме земе. колку што е можно“, додава Лазаревиќ, признавајќи дека е загрижен „ми падна на памет“.

Следното утро му станало јасно што се случува! На телевизија видел дека најголемиот грабеж во историјата на Дубаи го извршила групата „Пинк Пантер“ чиј член има име и презиме  Младен Лазаревиќ!