Претседателот на Србија Александар Вучиќ е убедливо најпопуларниот политичар во регионот ако се гледа според социјалите мрежи.

Него го следат 186.000 негови подджувачи, најголем дел во Србија но и од дијаспората. Секој негов пост на Инстаграм, каде е најмногу активен има најмалку 150.000 лајкови. Втор по популарноста е унгарскиот премиер Виктор Орбан кој има околу 120.000 следбеници.

Што се однесува до Зоран Заев тој е меѓу најнепопуларните лидери на Балканот со само 53.000 фанови, но за волја на вистината полош од него е црногорскиот премие Здравко Кривокапиќ со 31.800 поддржувачи.