Земјотрес со јачина од 5,4 степени според Рихтеровата скала ја потресе територијата на Црна Гора за четири часа и шест минути, а тресењето на земјата е почувствувано и во Србија, како и во Босна и Херцеговина.

По првиот земјотрес следеа низа послаби земјотреси.
Институтот за хидрометеорологија и сеизмологија на Црна Гора соопшти дека епицентарот бил на пет километри од градот Чараѓе во општина Плужине. Фокусното место беше на длабочина од 14 километри.