Поранешниот американски претседател Бил Клинтон пристигна на Косово за да присуствува на прославата на десет годишнината од самопрогласената незавинсност. Тој беше дочекан со највискоски почести и примен од претседателот  Хашим Тачи и премиерот Рамуш Харадинај.

Весникот „Курир“ шпекулира дека Клинтон од министерот за надворешни работи Пацоли добил половина милион евра за да се појави во Приштина.

-Добредојдовте назад претседателе Клинтон. Косово денеска е ваша успешна приказна за изградба на државата-напиша Пацоли.

Во времето на Клинтон како претседател Косово беше бомбардирањето на Србија од страна на НАТО во 1999 година.