Во последните 24 часа се направени 2.345 тестирања, а регистрирани се 373 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 155

-Прилеп 47

-Кавадарци 23

-Охрид 22

-Куманово 20

-Тетово 17

-Струга 10

-Битола 9

-Велес, Струмица и Берово – по 7

-Штип, Крива Паланка и Делчево – по 6

-Неготино 5

-Дебар и Валандово – по 4

-Гостивар, Кочани, Ресен, Пробиштип и Кратово – по 3

-Гевгелија – 2 и Кичево – 1

Пријавени се вкупно 8 починати лица. Починати се 5 пациенти од Скопје (94г, 81г, 79г, 78г и 76г) и по еден пациент од Куманово (66г), Гостивар (61г) и Прилеп (76г).

Сите пациенти се починати во болнички услови.

Регистрирани се 309 оздравени пациенти од:

-Скопје 114

-Охрид 40

-Кавадарци 20

-Куманово 18

-Струга 16

-Велес 14

-Тетово и Прилеп – по 12

-Кичево и Неготино – по 8

-Битола – 7

-Демир Капија – 5

-Штип, Струмица и Кочани – по 4

-Гевгелија, Берово и Крушево – по 3

-Радовиш, Делчево, Пробиштип, Виница и Македонски Брод – по 2

-Ресен, Крива Паланка, Валандово и Кратово – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 494.719 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 98.174, бројката на оздравени пациенти е 88.778, на починати е 3.018, а бројот на активни случаи изнесува 6.378.