ВМРО-ДПМНЕ со кривична за Џафери и пратениците со скафандери (ВИДЕО)

20.04.2021 / 15:17

Македонија мора да биде држава во која што законите и Уставот важат подеднакво за сите. Поради основано сомневање за прекршување на Кривичниот законик, а особено во членовите 205 и 206, кои што се однесуваат за непостапување по здравствени прописи  во време на пандемија, пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата денес во Основното јавно обвинителство ќе поднесе кривична пријава, истакна денеска Ели Панова од ВМРО-ДПМНЕ.

Таа очекува дека Јавното обвинителство ќе постапи согласно законите и ќе ја процесуира оваа кривична пријава.

Исто така морам да потенцирам дека во неделата беше прекршен и Законот за заштита на населението од заразни болести, кој што внимавајте имаше измена и дополнувања кои што ги донесе овој пратенички состав во месец октомври 2020-тата година. Токму поради овие основани сомневања денес ја поднесуваме оваа кривична пријава, која што се надеваме дека ќе се процесуира итно.Кривичната пријава е против претседателот на Собранието, кој што овозможи да присуствуваат двајца пратеници кои што беа позитивни на КОВИД, тоа значи дека имаме основано сомневање дека се прекршени членовите од Кривичниот законик, исто така цитираниот закон за заштита на населението од заразни болести. Оваа кривична пријава ќе ја дадеме на процесуирање во Јавното обвинителство и се разбира дека по неа треба да постапуваат.

Кривичната пријава се однесува за двајцата пратеници со скафандери и спикерот Џафери.

 

 
СподелиShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Pressingtv.mk - содржините се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Comments are closed for this post.

Македонија

Менкиновски прашува: Зошто Јордан Камчев бил предмет на обработка на АНБ?

пред 2 часа
Македонија

Мицкоски: Нашите предци не` не посрамотија, и беа на вистинската страна, дали денешната власт го чува тоа наследство и не ги посрамотува нашите предци?

пред 2 часа
Македонија

Заев смета дека Европа е наш природен дом

пред 7 часа
Македонија

Димитров бара ЕУ да си го одржи зборот

пред 7 часа
Македонија

Заев на Грците им вели дека е неприфтлива промена на македонскиот идентитет

пред 7 часа
Македонија

Досега вакцинирани околу пет проценти од населението, смртноста и натаму висока

пред 11 часа
Македонија

Денеска се прославува Денот на Европа или денот на борба против фашизмот?

пред 11 часа
вмро-дпмне се закани

Случајот со давање пасоши пак ќе се отвори штом ВМРО-ДМНЕ дојде на власт

пред 1 ден
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ на терен и поблиску до народот (ФОТО)

пред 1 ден
владимир нелоски

Фирмата со „скалите на Шилегов“ набавувала и опрема за министерството за одбрана

пред 1 ден