Владата на  седницата одржана вечерва донесе повеќе одлуки, но во соопштението нема информација дека се расправало и за да се предложи продложување на вонредната состојба, која завршува вечерва на полноќ, пренесува МИА.

Оваа можност ја најави лидерот на СДСМ Зоран Заев, доколку има договор со Христијан Мицкоски за избори со цел тие да се одржат на 8 јули.