Убеден сум дека на овие избори ќе се стави крај на владеењето на ДУИ и тие ќе заминат во опозиција, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за „Република“.

Очекувам следните избори многу непријатно изненаден од број на освоени гласови.Ова на раководство на ДУИ се сериозно и длабоко вплеткани во криминал.Нашата посакувана опција е да се даде шанса на т.н албанска опозиција.Треба да и се даде шанса на ДУИ да помине одреден период во опозиција да се реструктуира, освежи со нови идеи.Гледате како збунуваат со пораките-од зелена агенда пред една година почнаа со споменици, обедината Албанија.Водат политика денес за утре а од друга страна додека одат од еден на друг споменик се возат во Ролс Ројс и Мајбах и купуваат мултимилионски имоти-објасни Мицкоски во интервјуто за „Република кое ќе биде објавено утре.

@republika.onlineМицкоски за ДУИ♬ original sound – Republika online

Во интервјуто Мицкоски открива и во која изборна единица ќе се кандидира, колку пратеници очекува, под кои услови ќе ги гласаат уставните измени  и дали кога ќе дојдат на власт ќе ги намалат платите на функционерите.

@republika.onlineМицкоски ќе биде носител во оваа изборна единица

♬ original sound – Republika online