Министерката за надворешни работи на Германија Аналена Бербок денеска ќе престојува во посета на Македонија.

Бербок во Скопје ќе се сретне со претседателот Стево Пендаровски, со шефот на дипломатијата Бујар Османи, како и со други претставници на владата, опозицијата и парламентот.

Германското Министерство за надворешни работи соопшти дека главниот фокус во разговорите ќе биде на пристапувањето на земјата во ЕУ, а особено потребата за уставни измени како неопходен чекор кон Унијата.

Бербок има 42 години и ја сметаат за наследничка на Ангела Меркел. Пред неколку години беше жртва на афера со лажни голи фотографии. Подоцна се утврди дека станува збор за руска манекенка која неверојатно личи на германската шефица на дипломатијата.

Проценете сами.