Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева  доби 30 дена притвор во истражниот затвор Скопје во Шуто Оризари.

Јанева ја доби оваа одлука на Судот, како третоосомничена за случајот „Рекет“. Обвинителката има право на жалба до кривичниот совет.

Во притвор за истиот случај, веќе два месеца се и осомничените Бојан Јовановски – Боки 13 и Зоран Милевски – Кичеец.