Јанкулоска е незаконски спроведена, оневозможена е да бара одлагање на казната

29.09.2020 / 14:57

Адвокатката Сања Алексиќ, бранител на Гордана Јанкулоска која вчера беше спроведена во „Идризово” за издржување на затворската казна од четири години, вели дека нејзиното спроведување е надвор од секоја законска процедура.

Таа вели дека штом Јанкулоска ја добила пресудата на Врховниот суд, по 10 минути дошла полиција за да ја спроведе.

Спроведувањето на Јанкулоска во Идризово е надвор од секоја законска процедура. Знам дека ништо нема да се промени со оваа изјава. Но таа мислам дека вчера околу 15 часот ја примила одлуката и по 10 минути се појавила полиција која ѝ кажала дека мора со нив во затворот Идризово. Таа е оневозможена да побара одлагање на казната по било кој друг основ, предвиден со закон. Таа нема примено упатен акт, за да е запознаена со терминот кога треба да се јави доброволно и да се спреми за во затворот Идризово, рече адвокатката Алексиќ.

СподелиShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Pressingtv.mk - содржините се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Comments are closed for this post.

Македонија

Се скара ли првата антикорупционерка со Владата-Поддршката од власта е декларативна

пред 9 часа
Македонија

Од Јовески зависи дали Рустеми ќе биде изземен од „ТНТ“

пред 10 часа
Македонија

ДСЗИ: Др. Асани доби забрана за работа во ординацијата која работела нелегално

пред 11 час
Македонија

Силјановска Давкова: Чуму тогаш ни е попис ако веќе се знае резултатот?

пред 11 час
Македонија

Османи и Димитров на средба со Лајчак: Македонија е пример за успешна приказна

пред 11 час
Македонија

Мицкоски: Се надевам дека нема да се случи Владата да одлучи да го игнорира гласот на граѓаните

пред 11 час
Македонија

Арсовски: Одговорност за Коста Петров и итна оставка

пред 11 час
Македонија

Европскиот сојуз на музичките училишта со реакција: Предметот музичко е многу важен

пред 11 час
Македонија

Средба Џафери-Дирк Јан Коп: Не е прашање дали Македонија ќе стане членка на ЕУ туку кога

пред 12 часа
Македонија

Д-р Николов: Кај нас се кажува само дека вакцини ќе има по три механизми, но до денес вакцини за Ковид-19 нема

пред 12 часа