Јанкулоска е незаконски спроведена, оневозможена е да бара одлагање на казната

29.09.2020 / 14:57

Адвокатката Сања Алексиќ, бранител на Гордана Јанкулоска која вчера беше спроведена во „Идризово” за издржување на затворската казна од четири години, вели дека нејзиното спроведување е надвор од секоја законска процедура.

Таа вели дека штом Јанкулоска ја добила пресудата на Врховниот суд, по 10 минути дошла полиција за да ја спроведе.

Спроведувањето на Јанкулоска во Идризово е надвор од секоја законска процедура. Знам дека ништо нема да се промени со оваа изјава. Но таа мислам дека вчера околу 15 часот ја примила одлуката и по 10 минути се појавила полиција која ѝ кажала дека мора со нив во затворот Идризово. Таа е оневозможена да побара одлагање на казната по било кој друг основ, предвиден со закон. Таа нема примено упатен акт, за да е запознаена со терминот кога треба да се јави доброволно и да се спреми за во затворот Идризово, рече адвокатката Алексиќ.

СподелиShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Pressingtv.mk - содржините се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Comments are closed for this post.

Македонија

Владата го разреши Горјан Тозија

пред 5 часа
Македонија

Љубчо Георгиевски во Софија се сретна со Захариева

пред 5 часа
Македонија

Дурловски поднесе оставка од пратеничката функција

пред 5 часа
Македонија

Д-р Стевановиќ: Мораме да издржиме, заради нас, заради вас, заради нашите и ваши семејства

пред 11 час
Македонија

Иванка Василевска: Пратениците на СДСМ денес не се појавија на закажаната комисија и го покажаа својот однос кон основните човекови права и слободи

пред 12 часа
Македонија

Василевска: Хибридниот режим на СДСМ продолжува да ги прекршува основните човекови права и слободи

пред 12 часа
Македонија

Вкупно 110 вработени во МВР заболени од корона вирусот

пред 12 часа
Македонија

Стоилковски: Поднесуваме Преставка до ДКСК бидејќи концесија на 30 години за рудни богатства на бате Вице и на бате Трајче, од владата на Зоран Заев е чиста корупција

пред 12 часа
Македонија

Митева: Образованието не е на листата на приоритети на Владата

пред 13 часа
Македонија

Наместо мерки, измените на Законот за заштита од заразни болести предвидува само казни

пред 13 часа