Здружената албанска опозиција веќе не се вика Европски сојуз за промени ЕСП, туку „Влен“ (вреди).На Движењето Беса, Алтернатива, Демократското движење им се придружи и претседателот на Алијанса за Албанците, Арбен Таравари.

Таравари кој е кандидат на опозицијата за Претседател, рече дека противник на обединетата албанска опозиција е гнилиот 22-годишен систем кој, како што рече, ги омаловажил Албанците во секој аспект.