Во последните 24 часа се направени 2445 тестирања, а регистрирани се 389 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 140

-Прилеп 34

-Кавадарци 33

-Куманово 21

-Велес 20

-Охрид 15

-Делчево 14

-Битола 13

-Тетово 12

-Струмица 12

-Неготино 11

-Штип 10

-Гевгелија 8

-Гостивар 6

-Берово 6

-Свети Николе 4

-Крива Паланка 4

-Кратово 4

-Струга 3

-Кочани 3

-Ресен 3

-Виница 2

-Демир Капија 2

-Дојран 2

-Кичево 1

-Дебар 1

-Радовиш 1

-Пробиштип 1

-Македонски Брод 1

-Богданци 1

-Крушево 1

Починати се 4 лица, по еден пациент од Куманово (73г), Кавадарци (65г), Пробиштип (87г) и Виница (83г). Три пациенти се починати во болнички услови и еден е починат во домашни услови.
Регистрирани се 998 оздравени пациенти од:
-Скопје 620
-Куманово 36
-Тетово 35
-Охрид 33
-Струмица 28
-Кавадарци 25
-Велес 25
-Гостивар 25
-Битола 18
-Ресен 16
-Дебар 16
-Делчево 15
-Штип 15
-Прилеп 13
-Гевгелија 13
-Неготино 8
-Струга 8
-Кичево 8
-Пробиштип 5
-Македонска Каменица 5
-Кратово и Богданци 4
-Крива Паланка 3
-Виница 3
-Крушево 3
-Пехчево 3
-Кочани 2
-Демир Капија 2
-Радовиш 2
-Валандово 2
-Берово 1
-Свети Николе 1
-Македонски Брод 1
Досега во земјата се направени вкупно 476.725 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 95.736, бројката на оздравени пациенти е 86.844, на починати е 2.959, а бројот на активни случаи изнесува 5.933.

Во последните 24 часа се направени 2445 тестирања, а регистрирани се 389 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 140…

Posted by Министерство за здравство / Ministria e Shëndetësisë on Wednesday, February 10, 2021