Али пред Рамковниот бил член на студентска организација

13.08.2021 / 14:24

Али Ахмети во својот говор се осврна и на времето пред да се потпише Охридскиот рамковен договор.

Беше една прилика посебна прилика се изненади не само државата туку и меѓународната заедница што се случува едно утро во Република Македонија. Нормално јас припаѓав на студентската организација и движење, нема студентско движење на земјината топка кое сака воени дејствија. Секаде студентските движења се мировни, прогресивни, за демократија, за автентична и вистинска демократија, за консенсуз и дијалог, и јас припаѓав и бев еден од организаторите на ова студентско движење кое ги водеше овие развои во 81-82 година. Нашите тогашни барања се задушија со железо, со крв. Се затворија стотици студенти, илјадници студенти. Тоа време ние поставивме барање да се школуваме во нашата држава во Скопје да се отвори универзитет на албански јазик, рече Ахмети.

 

 


Pressingtv.mk - содржините се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Comments are closed for this post.

Македонија

Сарацин: Македонскиот јазик и македонскиот идентитет се сочувани, нема многу време за да се добијат и други работи

пред 1 час
Македонија

По „Платформа“ и „Атлантик“ што е на ред: Качулките секогаш остануваат недопрени!

пред 2 часа
Македонија

Флориан Бибер: Францускиот предлог е катастрофа за проширувањето

пред 2 часа
Македонија

Мицкоски за ДВ: Со постоечката рамка не се штитат интересите, туку бугаризацијата на општеството

пред 2 часа
Македонија

Близу 200 јавни личности со допис до претседателот Пендаровски: Не смеете да бидете актер во политичко ништење на македонскиот народ и држава

пред 2 часа
Македонија

Димитров: На крајот сите ќе бидеме губитници – наместо силна држава во ЕУ, ќе имаме раскарана, поделена, нестабилна држава

пред 15 часа
Македонија

Вознемирувачко: Полицаец од зад грб удри човек

пред 15 часа
Македонија

Власта удри против македонскиот народ (ВИДЕО)

пред 15 часа
Македонија

Жан Мишел сака да ни се додвори со Македонци и македонски јазик

пред 23 часа
Македонија

МПЦ-ОА нема да прифати загрозување на македонската посебност во било која форма

пред 23 часа