Синоќа во Тел Авив се одржа првото полуфинале на песна на Евровизија. Во финалето во сабота се пласира Грција, Белорусија, Србија, Кипар, Естонија, Чешка, Австралија, Исланд, Сан Марино, Словенија.

Македонија годинава ја претставува Тамара Тодевска со песната „Proud“ која ќе ја видиме во четврток во втората полуфинална вечер.