Рускиот претседател Владимир Путин уште еднаш покажа дека е сестран спортист и на ревијален хокеарски натпревар во Сочи постигна дури осум гола.

Путин играше во нападот на својот тим заедно со министерот за одбрана Сергеј Шојгу и легендарните руски хокеари Павел Буре и Игор Ларионов. Во победата од 14: 7 , Путин запиша дури 10 гола.

Познато е дека Путин има црн појас во џудо , а речиси секоја недела рекреативно игра хокеј со руски бизнисмени , поранешни хокеарски ѕвезди и со членови на својот кабинет.