Од наредната недела уште две нови дестинации со Визер

14.03.2019 / 19:20

Од наредната седмица стартуваат првите летови на нововоспоставените директни линии на релација Охрид – Малме и Охрид – Милано, што ќе ги реализира нискобуџетната авиокомпанија „Визер“.

В понеделник на охридскиот аеродром „Св. Апостол Павле“ ќе слета првиот авион од Малме, додека ден подоцна во вторник ќе биде воиспоставена и директната авионска врска на Охрид со Милано.

Предвидено е летовите на двете линии за време на летната туристичка сезона да се реализират двапати седмично и тоа до 13 септември летовите од охридскиот аеродром до Малме се во понеделник и петок, а од 18 септември во среда и недела, додека летовите за Милано до 30 март ќе бидат во вторник и сабота, а од 1 април во понеделник и петок.

Согласно договорот потпишан меѓу Владата и „Визер“, авиокомпанијата е обврзана од јули да стартува и со реализација на директни летови за Охрид од германските градови Меминген и Дортмунд.

СподелиShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Pressingtv.mk - содржините се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Comments are closed for this post.

Економија

ССК: Да не се наметнува вештачко зголемување на платите

пред 15 часа
Предупредување од надлежните по последниот случај на агенцијата “Одмори се“

Граѓаните да патуваат со лиценцирани агенции и да потпишуваат договори

пред 17 часа
Податоци од форумот на тема „Предизвиците на компаниите за изнаоѓање на квалитетна работна сила“

За 25 проценти е намален бројот на запишани ученици од 2010 година до сега

пред 17 часа
Извештај на Светска банка и Виенскиот институт за меѓународни економски студии

Жените, младите и помалку образованите се соочуваат со предизвици во Западен Балкан

пред 18 часа
Економија

Дизни купи дел од Фокс за 71 милијарда долари

пред 18 часа
Економија

Бесплатни банкарски сметки за ранливите категории

пред 19 часа
Економија

Прифатен текстот на договорот за намалување на цените на роаминг во земјите од Западен Балкан

пред 1 ден
Економија

Поедноставни процедури за користење финансиска поддршка за компаниите

пред 1 ден
Економија

Шаклев: Во угостителските објекти најмногу се користи замрзнато месо, а се продава по цена како да е свежо

пред 1 ден
„Вечерни новости“ објавува

„Фолксваген“ го сели украинскиот погон во Србија?!

пред 2 дена