Николовски: За напишана казна нема ургенции по телефон

13.01.2021 / 10:55

Некои правни субјекти си дозволија да покажат сила и моќ, а инспекторите да не можат да изречат казна во време на пандемија. Затоа и пристапивме кон законски измени. Денес имаме 60 отсто помалку прекршоци, нема објект каде што не може да влезе инспектор и да не се реагира. Испорачани се казни за многумина, но, нема ургенции по телефон, законот мора да важи за сите, одговори вицепремиерот за борба против корупција Љупчо Николовски во врска со поврзувањето на сите инспекторати во една платформа.

Тој дополни дека координираниот настап на службите ќе за засили битката против криминалот.

Ако сите институции се поврзат, ако има постапки и ако покажеме цврста волја за решавање на случаите, без разлика за кого станува збор… кога ќе ги врземе сите, кога ќе нема можност за сокривање на предметите и документите, тоа значи дека решаваме крупен проблем и така ќе ја вратиме довербата на граѓаните во институциите. Да имаме едно општество со ред дисиплина и одговорност, рече Николовски во вестите на Канал 5.

СподелиShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Pressingtv.mk - содржините се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Comments are closed for this post.

Економија

Од вечерва на полноќ бензините и дизелот поевтини за два денари

пред 14 часа
Економија

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија со Заев е убедливо на дното по странски инвестиции

пред 15 часа
Економија

Граѓаните во банки чуваат 4,6 милијарди евра, за кризата заштедиле плус 205 милиони евра

пред 16 часа
Економија

Кристина Ампева од „Гласен Текстилец“ до работниците : Не потпишувајте ништо, никој со сила не може да ве натера!

пред 16 часа
Економија

Сметководителите бараат пролонгирање на рокот за годишни и финансиски извештаи

пред 16 часа
Економија

Здружение на оштетени штедачи на Еуростандард: Зошто „Глобал“ е побитен од 3.000 ограбени семејства

пред 16 часа
Економија

Заев не се откажува од 500 евра плата

пред 1 ден
Економија

Занаетчиите бараат да бидат опфатени во петтиот пакет антикризни мерки

пред 2 дена
Економија

Комисија за економија на ВМРО-ДПМНЕ: Заев продолжува со манипулации за прикривање на своите неуспеси во економијата

пред 2 дена
Економија

Во план е ново задолжување од 24,3 милиони евра закажано на 26 јануари

пред 2 дена