Исплатени субвенциите за обработлива површина до еден хектар

25.02.2020 / 15:30

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој на сметките на 1.447 лица исплати 11,3 милиони денари. Парите ги добија фармери кои имаат мали земјоделски стопанства со големина од 0,2 до еден хектар.

Според директорот на Агенцијата, Николче Бабовски, финасиската поддршка за производен капацитет од 0,2 до 0,5 хектари изнесува 6.000 денари, додека за производни капацитети од 0,5 до еден хектар, поддршката е 12.000 денари.

Изминатиот период, Агенцијата ги исплати субвенциите за полједелците, градинарите, лозарите и овоштарите, одгледувачите на овци и говеда.

-Ќе продолжиме со редовна исплата на субвенциите за сите што законски стекнале право за користење финансиска поддршка. Праксата за навремена и неселективна реализација на субвенциите продолжува. Парите се префрлаат во период кога на земјоделците им се најпотребни, пред почеток на новата реколта, наведува Платежната агенциа и додава дека оваа Влада од почетокот на мандатот до денеска, исплати околу 381,6 милиони евра финансиска поддршка за развој на агро секторот.

СподелиShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Pressingtv.mk - содржините се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Comments are closed for this post.

Економија

Превозниците во вонредна состојба дневно ќе возат по 11 часа

пред 13 часа
Економија

Овозможена работа на фабриките и транспортот и за време на построгиот полицискиот час, работниците со посебни дозволи

пред 13 часа
Економија

Пад на извозот во првите два месеци од годинава во однос на лани

пред 13 часа
Економија

Град Скопје ја намали фирмарината

пред 13 часа
Економија

Витаминка“ досега со 3,5 милиони денари им помогна на институции и поединци

пред 13 часа
Економија

Паричен надоместок за прекин на работен однос согласно работниот стаж, преку Агенцијата за вработување

пред 13 часа
угостителите нема да ги користат мерките оти се недоволни и субјективни

Над 15 000 работници се отпуштени од туристичко угостителскиот сектор

пред 13 часа
Економија

Мицкоски: Никој од нас не бараше да ги менуваме банкнотите

пред 1 ден
Економија

Кол-центар за информации за економските и други мерки донесени од Владата поврзани со Ковид-19

пред 1 ден
Економија

Земјоделците ќе праќаат податоци за своите производи со апликацијата „Понуда-Побарувачка“

пред 2 дена