Ознака: зараза
Најновите податоци се објавени викендов

Безмалку 2000 мртви и повеќе од 3000 заразени од ебола

пред 10 мес.
успешното лекување зависи од раното откривање

Антракс или црн пришт: Подзаборавена болест која полека се буди

пред 11 месец
одлуката се донесе откако човек почина од вирусот во град близу границата

Еболата се шири: Руанда ја затвори границата со Демократска Република Конго

пред 11 месец
Како превентива од ширење на болеста

Африканската чума причина за предвремен почеток на ловната сезона на диви свињи

пред 11 месец
предупредување поради вирусот во Конго

СЗО: Епидемијата на Ебола претставува меѓународна, но не и глобална закана

пред 12 мес.
Нови препораки за епидемијата на морбили

Комисија за заразни болести: Да се вакцинираат бебињата со полни 6 месеци

пред 1 година
Епидемија во Грција

Западнонилската треска зема 27 жртви

пред 2 години