Ознака: Стејт департмент
Хроника

Стејт департмент: Заканата од терористички напади во Македонија е „просечно висока“

пред 1 година
Македонија

Стејт департментот потврди дека во Бугарија има етнички Македонци и оти им се нарушуваат правата на здружување

пред 2 години
Македонија

Стејт департментот за Гласот на Америка: Сега е време да се даде приоритет на мирот и безбедноста на Западен Балкан

пред 2 години
Македонија

Заедничка изјава на Стејт департментот и ЕУ: Македонија и Албанија без одлагање да ги започнат преговорите

пред 3 години
Македонија

Стејт Департментот посочи на високото ниво на корупција во Македонија

пред 3 години
Регион

САД: Неоснованите шпекулации за промена на границите на Балканот можат да поттикнат нестабилност

пред 3 години
Македонија

Стејт департмент-Во Македонија има граѓани без државјанство, иако ги исполнуваат критериумите

пред 3 години
Регион

Стејт департментот: Властите во Бугарија и натаму не дозволуваат регистрација на групите активисти на етнички Македонци

пред 3 години
заменик-помошникот државен секретар на САД

Метју Палмер именуван за специјален претставник на САД за Западен Балкан

пред 5 години
по одлуката ЖИТЕЛИТЕ НА ДОНБАС ДА ДОБИВААТ РУСКИ ДРЖАВЈАНСТВА

Стејт департмент: Декретот на Путин е провокација и напад врз суверенитетот на Украина

пред 5 години
опозициската партија обвинува

ВМРО-ДПМНЕ: Извештајот на Стејт Департментот е доказ за политичкиот прогон

пред 5 години
ГЛОБАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ЗА ЧОВЕКОВИТЕ ПРАВА

Стејт департментот нотира – Грција и Бугарија ги кршат правата на Македонците

пред 5 години
Реакција од Бихаќка

СДСМ: Режимот на ВМРО-ДПМНЕ носеше најнегативни извештаи на Стејт департментот

пред 5 години
Македонија

Стоилковски: Политичкиот притисок врз судството е се позасилен, не е отворен ниту еден случај за корупција против власта

пред 5 години
се враќа на балканот

Филип Рикер во Стејт департментот на местото на Вес Мичел

пред 5 години