Ознака: Порфириј
Регион

Српскиот патријарх и официјално го додели томосот за автокефалност на МПЦ-ОА

пред 2 години
Регион

Koj e патријархот Порфириј: Има 61 година, световно име му е Првослав Периќ

пред 2 години
Македонија

Порфириј и Стефан во вторник со заедничка литургија во Соборниот храм во Скопје

пред 2 години
Македонија

Патријарх Порфириј: Зацелена раната на расколот стара 55 години

пред 2 години
Македонија

СПЦ и МПЦ-ОА во соборниот храм „Свети Сава“ во Белград одржуваат литургија на помирување

пред 2 години
Регион

Патријарх Порфириј: Браќата од Македонија се вратија во единство и тоа го гледаме како чудо

пред 2 години
Македонија

Патријархот Порфириј и архиепископот г.г.Стефан задутре заеднички ќе служат литургија за помирување

пред 2 години
Регион

Патријархот Порфириј: И тој МПЦ и верниците ги нарекува браќа, но вели дека мора да се најде решение за спорот

пред 3 години
Македонија

Српскиот патријарх во Скопје говори за кралот Милутин без да ја спомене Македонија (ВИДЕО)

пред 3 години
Регион

Патријархот Порфилиј во изолација

пред 3 години
Регион

Новиот српски патријарх повторно говори за Јован Вранишковски

пред 3 години