Ознака: општини
Македонија

Промовирани законските измени за натамошна децентрализација: Од персоналецот и од ДДВ општините ќе добиваат по 6%

пред 3 мес.
Македонија

Општините во Македонија тонат во долгови, власта трупа вработени, граѓаните плаќаат

пред 10 мес.
град скопје во водство, а фабрика „Карпош“ од Скопје, му го презеде приматот на „Пуцко Петрол“

Општините лани спровеле јавни набавки во вредност од 97 милиони евра

пред 2 години
Економија

Општините доцнат со проектите за водовод и канализации, парите ќе се користат наредната година

пред 2 години
Почнува реализацијата на предвидените 37,5 милиони евра за рурален развој на општините 

Анѓушев: Сакаме да ја видиме земјава без кал, секој град да биде убав

пред 3 години
наспроти луксузирањето на некои градоначалници

Тевдовски: Не планираме нови средства за раздолжување на општините

пред 3 години
Ем со помалку пари, ем ќе чекаат на ред за исплата

Бизнисмените се жалат дека општините легално ќе ги уценуваат

пред 3 години
ВМРО-ДПМНЕ се сомневаат

Законот за отпис на долговите на општините смрди на корупција

пред 3 години
За вмро дпмне Новиот закон за финансирање на општините отвора сомнеж за нов мултимилионски скандал

Арсовски: 50 милиони евра ќе се делат под сомнителна методологија и субјективни критериуми

пред 3 години
Македонија

Еден милион евра од 30 општини и 8 Центри за развој

пред 3 години
Економија

Осум милиони евра на располагање на општините за инфраструктурни проекти

пред 3 години
Економија

Сугарески: Општините да подготват проекти за изградба на локални патишта

пред 3 години
Македонија

Дваесет и четири општини ќе добијат по 62.000 долари за јакнење на локалната демократија

пред 3 години