Потпретседателот на германскиот Бундестаг, Томас Оперман ненадејно почина, откако му се слоши синоќа за време на снимање за телевизијата ЗДФ.

На 66-годишниот политичар од редовите на Социјалдемократската партија на Германија (СПД) му се слоши и изгуби свест за време на снимањето за ЗДФ, и итно беше пренесен во болница.

Германскиот министер за труд Хуберт Хајл преку Твитер изрази сочувство за смртта на неговиот сопартиец.