Екипите на Макаби, Бенфика и на Викторија Плзењ ќе играат во групната фаза од фудбалската Лига на шампионите. Ова е епилогот по синоќешните реванши на три пресметки во плејофот.

Израелскиот шампион Макаби Хаифа одигра 2:2 во Белград и со вкупни 5:4 ја елиминира Црвена ѕвезда. Домаќините поведоа со 2:0, но и тоа не беше доволно да се радуваат на крајот. Клучниот момент се случи во 90.минута кога Милан Павков си постигна автогол и го елиминира својот тим.

Бенфика по втор пат го совлада Динамо Киев, овој пат на домашен терен со 2:0 и со вкупни 5:0 оди во групната фаза.

Викторија Плзењ со два гола во второто полувреме дојде до победа од 2:1 над Карабах од Азербејџан. Чешкиот тим на гости одигра 0:0, па минималната победа му беше доволна за конечен триумф.

Поразените екипи одат во групната фаза на Лигата на Европа.