Македонскиот фудбалски репрезентативец Александар Трајковски потпиша за новиот прволигаш во Шпанија Мајорка. Тој тпиша на четири години и  ќе заработува 650 илјади евра по сезона.

Трајковски е третиот наш репрезентативец кој ќе игра во Ла Лига заедно со Енис Барди и Столе Димитриевски.

До минатата сезона го носеше дресот на Палермо заедно со уште еден Македонец, Илија Несторовски.