Мората со два гола и Педро беа творци на победата на Челзи против Кристал Палас од 3:1. Тузенд го постигна голот за Кристал Палас. Челзи е на втората позиција зад Манчестер сити со 27 бодови односно со два бода помалку од водечката екипа.