Тренерот на Интер, Лучано Спалети, им честиташе на своите фудбалери и на оние на Џенаро Гатузо по „Дерби дела Мадонина”.

„Нероазурите” излегоа како крајни победници со 3:2, а средбата беше исполнета со одлични моменти. Стрелци за Интер беа Весино, де Вриј и Мартинез, додека за Милан прецизни беа Бакајоко и Мусакио.

– Кога се претставуваш лошо, ќе бидеш елиминиран од европски турнир и сите те критикуваат тебе, треба да разбереш што се случува погрешно и да го поправиш. Како што реков, мораме да работиме на подобрување на нашето однесување и тимска игра. Морам да му честитам на Лаутаро Мартинез за пеналот што го исполни и му честитам на Перишиќ за неговата самодоверба, рече среќниот Спалети по мечот во Милано.

Според него, противникот се претставил многу силно и Џенаро Гатузо треба да биде горд на своите фудбалери.

– Кога двата тима напаѓаат, секој може да победи или да загуби. Милано освои од ова Дерби и виде една уникатна фудбалска вечер, заврши тренерот