Ромелу Лукаку е најлошиот трансфер во историјата на Челзи, пишува „Дејли мејл“.

Според британскиот дневен весник покрај Лукаку, Челзи големи „промашувања“ направил и со Алваро Мората и Кепа Аризабалага.

Топ 10 најлоши засилувања за Челзи според „Daily Mail“:

 1. Тимо Вернер – 53 милиони фунти
  9. Фернандо Торес – 50 милиони фунти
  8. Миши Батшуаји – 33 милиони фунти
  7. Абдул Рахман Баба – 23 милиони фунти
  6. Андриј Шевченко – 31 милиони фунти
  5. Даниел Дринквотер – 35 милиони фунти
  4. Тиемуе Бакајоко – 36 милиони фунти
  3. Кепа Аризабалага – 72 милиони фунти
  2. Алваро Мората – 60 милиони фунти
  1. Ромелу Лукаку – 97,5 милиони фунти.