Баерн Минхен со убедлив триумф (7-1) на домашен терен над Салцбург обезбеди синоќа пласман во осминафиналето во Лигата на шампиони, а место меѓу осумте најдобри екипи во елитното клупското натпреварување обезбеди и Ливерпул и покрај поразот на „Енфилд Роуд“ (0-1) од Интер.

Преглед на резултатите од осминафиналето во Лигата на шампиони:

УЕФА Лига на шампиони – осминафинале

Реванш натпревари

Баерн Минхен – Салцбург 7-1 (Левандовски 12 минута-пенал, 21-пенал, 23, Гнабри 31, Милер 54, 84, Сане 86 / Кјаергард 70)

– вкупен резултат: 7-2 за Баерн Минхен

Ливерпул – Интер 0-1 (Л. Мартинез 62)

– вкупен резултат: 2-1 за Ливерпул

9. март:

Реал Мадрид – ПСЖ (0-1)

Манчестер сити – Спортинг (5-0)

15. март

Ајакс – Бенфика (2-2)

Манчестер јунајтед – Атлетико Мадрид (1-1)

16. март

Лил – Челзи (0-2)

Јувентус – Виљареал (1-1)