Зијадин Села попладнево излезе на прес-конференција и соопшти дека поднесе оставка на функцијата претседател на Алијанса за Албанците. Тој нагласи дека причината за оставката е поразот на партиската кандидатска листа за општинскиот Совет во Тетово нагласувајќи дека Алијанса за Албанците оствари многу лош резултат и дека нема да има учество во Советот.

Села на новинарите им изјави дека не сака повторно да се кандидира за истата функција, прво од морални причини, но и потсети дека статутот предвидува такво право да се има само двапати.

На вчерашните избори, Алијанса за Албанците не освои ниту еден мандат во Советот на Општина Тетово.