Поради судирите во ДУИ блокирана е и работата на Собранието. Меџити во последната изјава најави дека ќе се врати во Собранието, но нема да се откаже од интерпелацијата против вицепремиерот за политички систем, Груби, пишува „Слободен печат“

Ќе продолжам да одам во Собранието, каде што се во право ќе ги подржам, таму каде што не се во право ќе ги критикувам. Опцијата за интерпелација на Груби останува – изјави Меџити, потпретседателот на ДУИ.

Целиот текст овде.