Принцезата Калина од Бугарија е родена на 19 јануари 1972 година во Мадрид, како петто дете и единствена ќерка на кралот Симеон II и неговата сопруга Маргарита.

Таа е внука на Цар Борис Втори кому му отвараа клуб во Македонија.

Иако Калина ретко се појавува во јавноста и малку се знае за нејзиниот живот,

Нејзиниот татко Симеон стана нов крал во 1943 година во екот на Втората светска војна. Но, тој тогаш бил малолетен, а кралските должности ги извршувал тричлено вицекралство, но веќе следната година се случил државен удар и комунистите го презеле.

На референдумот било изгласано дека народот сака да продолжи да живее во републиката, па семејството ја напушти Бугарија На почетокот на 1960-тите, кралот Симеон се оженил со Маргарита Гомез-Ацебо, со која ги добил синовите Кардам, Кирил, Кубрат и Константин и ќерката Калина. Судејќи по фотографиите на кои се гледа дека принцезата има мускулести раце, може да се заклучи дека вежба верно.

Посветена сум на тренирањето со тегови и здравјето на телото, спортист сум“, изјави принцезата за „Ел Мундо“.