Холивудскиот актер Џорџ Клуни и неговата сопруга Амал, која е адвокатка и бранител на човековите права, биле поканети од принцот Хари и неговата сопруга Меган да бидат кумови на нивното идно бебе, пишуваат агенциите.

Во соопштението се наведува дека кралската двојка одржува пријателски однос со семејството Клуни. Братучедот на Џорџ Клуни, Бен Бреслин, изјави за британските медиуми дека од холивудскиот актер ќе стане прекрасен кум.

Џорџ е одличен во секој поглед. Тој е добар човек и од него ќе стане многу добар кум!, коментираше Бреслин.

Тој, исто така, ја пофали Амал, која со нејзината искреност и посветеност, може да се наведе како пример.

Медиумите потсетуваат дека Амал и Меган биле пријателки, а покрај нив се здружиле принцот Хари и Џорџ Клуни.

Тие го посетија семејство Клуни во нивната куќа крај езерото Комо во Италија откако се венча во мај оваа година. Кралското семејство тогаш се запознаа и со 1-годишните близнаци на Амал и Џорџ, Дојди и Александар.

Хари и Меган се поканети на вечера во лондонскиот дом на семејство Клуни следниот месец, а меѓу гостите ќе бидат и поранешниот претседател на САД, Барак Обама и неговата сопруга Мишел Обама